Bill Gates předpovídá, že umělá inteligence bude během 18 měsíců učit děti číst a psát

Bill Gates předpovídá, že chatboty využívající umělou inteligenci zlepší schopnosti dětí ve čtení a psaní. Mohou se stát nezbytnými vyučovacími asistenty a přispět k lepším výsledkům studentů.

Bill Gates předpovídá, že umělá inteligence bude během 18 měsíců učit děti číst a psát
Mueller /MSC, CC BY 3.0 DE <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/de/deed.en>, via Wikimedia Commons

Podle spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese by mohly chatboty využívající umělou inteligenci během příštích 18 měsíců zlepšovat schopnosti dětí ve čtení a psaní.

Bill Gates předvídá, že se během následujících 18 měsíců umělá inteligence a AI chatboty stanou nezbytnými vyučovacími asistenty pro děti, přispívajícími k vývoji gramotnosti a čtení. Jeho předpověď vyvolala značný zájem a diskusi v oblasti umělé inteligence a vzdělávacího sektoru.

Tyto technologie nabízejí zpětnou vazbu při psaní a pomáhají dětem rozvíjet dovednosti ve čtení, a to i takovými způsoby, které byly dříve nemyslitelné. Gates oceňuje plynulost, s jakou chatboty čtou a píší, a věří, že tento faktor jim umožní být efektivními asistenty při výuce.

I když v minulosti se pro počítače výuka psaní ukázala jako obtížný úkol, zdá se, že schopnost AI chatbotů rozpoznat a reprodukovat lidský jazyk tuto dynamiku mění. Někteří akademičtí pracovníci jsou nadšeni možnostmi, které chatboty přinášejí. Dle vybraných studí mají schopnost shrnout texty a poskytnout zpětnou vazbu nebo dokonce samostatně napsat celé eseje.

Přesto existuje zároveň varování od těch samých akademiků, kteří upozorňují, že technologie AI ještě není zcela dokončená a může neúmyslně předkládat značné chyby nebo dezinformace. Aby se AI chatboty staly efektivními učiteli, je třeba, aby se zlepšily v čtení a reprodukci lidského jazyka a aby dokázaly motivovat studenty.

Bill Gates věří, že AI chatboty nejdříve překvapí svou schopností pomáhat s čtením a poskytovat zpětnou vazbu k psaní. Očekává, že následně rozšíří své dovednosti i o matematiku. Je zajímavé, že chatboty vynikají v čtení a psaní více než v početních úlohách, přestože matematické výpočty jsou často používány při vývoji AI technologií. Experti vysvětlují, že chatboty trénované na velkých datasetech mají často s těmito výpočty problémy. Pokud je matematická rovnice již vyřešena a existuje v datech, na kterých je chatbot trénován, může AI poskytnout odpověď. Samostatné vypočítání řešení je pro něj ovšem stále výzvou.

Gates se často ptá svých vývojářů, proč chatboty nedokáží provést relativně jednoduché výpočty nebo vynásobit dvě čísla. Odpovědí na tuto otázku je, že umělá inteligence ještě musí zlepšit své schopnosti logického uvažování, aby zvládla náročnost matematických výpočtů.

Gates věří, že se technologie pravděpodobně vylepší již do dvou let. Tím by mohla vzniknout nabídka soukromých doučování dostupných širokému spektru studentů, kteří by si je jinak nemohli dovolit. Tento krok by mohl představovat vyrovnávač v přístupu ke kvalitnímu vzdělání, jež může být příliš nákladné a nedostupné.

I když to nebude zcela zdarma, Gates uvádí, že soukromá doučování s AI chatboty by mohla být dostupností i cenou přístupnější než tradiční individuální výuka s lidským instruktorem. Věří, že tato technologie může významně přispět k zlepšení výsledků studentů a poskytnout jim nové možnosti ve vzdělávání.

Celý rozhovor s Billem Gatesem si můžete pustit v následujícím videu:

Co si myslí AI:

Využití umělé inteligence a AI chatbotů k podpoře výuky čtení a psaní u dětí je zajímavá myšlenka. Pokud by tyto technologie dokázaly poskytovat zpětnou vazbu a pomáhat dětem rozvíjet jazykové dovednosti, mohly by přinést pozitivní výsledky. Je však důležité si uvědomit možné chyby a výzvy, kterým technologie AI čelí. Je třeba zajistit, aby chatboty byly schopné motivovat studenty a poskytovat jim relevantní a přizpůsobenou výuku. Je rovněž důležité sledovat další vývoj technologií a jejich skutečné dopady na vzdělávání a studenty.

Zdroje:

  1. Artificial Intelligence News: "Bill Gates: AI teaching kids literacy within 18 months" [online]. [cit. datum]. Dostupné z: https://www.artificialintelligence-news.com/2023/04/24/bill-gates-ai-teaching-kids-literacy-within-18-months/
  2. CNBC: "Bill Gates: AI chatbots will teach kids how to read within 18 months" [online]. [cit. datum]. Dostupné z: https://www.cnbc.com/2023/04/22/bill-gates-ai-chatbots-will-teach-kids-how-to-read-within-18-months.html
  3. The Indian Express: "Bill Gates: AI chatbots tutor kids 18 months from now" [online]. [cit. datum]. Dostupné z: https://indianexpress.com/article/technology/artificial-intelligence/bill-gates-ai-chatbots-tutor-kids-18-months-from-now-8581233/

Skvělé! Úspěšně jste se zaregistrovali.

Vítejte zpět! Úspěšně jste se přihlásili.

Úspěšně jste se přihlásil/a k odběru Al trendy.cz - Vaše brána do světa Al.

Úspěch! Zkontrolujte svůj email pro magický odkaz k přihlášení.

Úspěch! Vaše fakturační informace byly aktualizovány.

Vaše fakturační údaje nebyly aktualizovány.