Figure 01: Humanoidní robot, který dokáže konverzovat, přemýšlet a autonomně vykonávat úkoly

Humanoidní robot společnosti Figure, vyvinutý ve spolupráci s OpenAI, předvádí pozoruhodné konverzační a uvažovací schopnosti. Robot Figure 01 dokáže vést konverzaci v reálném čase, rozumí mluvenému slovu a na základě verbálních pokynů vykonává úkoly

Figure 01: Humanoidní robot, který dokáže konverzovat, přemýšlet a autonomně vykonávat úkoly
Figure 01 v přirozené konverzaci s člověkem, demonstruje svou schopnost porozumět verbálním instrukcím a reagovat na ně.

Shrnutí

  • Figure předvedla první výsledky své spolupráce s OpenAI, představila humanoidního robota s pokročilými konverzačními a uvažovacími schopnostmi.
  • Robot Figure 01 dokáže vést konverzaci v reálném čase, rozumí mluvenému slovu a vykonává úkoly na základě verbálních instrukcí.
  • Tento milník představuje významný pokrok ve vývoji komerčně životaschopných humanoidních robotů pro všeobecné použití.

V pozoruhodné ukázce pokroku představila Figure, startupová společnost v oblasti AI robotiky, první plody své spolupráce s OpenAI. Humanoidní robot Figure 01, představený na videu zveřejněném 13. března 2024, vykazuje mimořádné konverzační a uvažovací schopnosti, což představuje významný milník ve vývoji humanoidních robotů pro všeobecné použití.

Video ukazuje Figure 01 v přirozené konverzaci s člověkem, demonstruje svou schopnost porozumět verbálním instrukcím a reagovat na ně.

Když je robot požádán, aby identifikoval předměty na stole, přesně popíše scénu slovy:

"Vidím červené jablko na talíři uprostřed stolu, odkapávač s hrnky a talířem a vy stojíte poblíž s rukou na stole."

Schopnosti Figure 01 přesahují pouhou identifikaci objektů. Když člověk požádá o něco k jídlu, robot vyvodí, že jablko je jediná jedlá věc na stole, a rychle mu ho podá. Robot také předvádí působivou obratnost a přesnost, když je požádán, aby uklidil odpadky a umístil nádobí do odkapávače.

Podle Bretta Adcocka, spoluzakladatele Figure, video ukazuje ucelené neuronové sítě bez jakékoliv teleoperace.

"Video ukazuje ucelené neuronové sítě. Žádná teleoperace není," potvrdil Adcock na X (dříve Twitter). "Navíc bylo natočeno rychlostí 1.0x a v jednom záběru."

Spolupráce mezi Figure a OpenAI, oznámená před necelými dvěma týdny, již přinesla pozoruhodné výsledky. Integrované kamery Figure 01 odesílají data do rozsáhlého modelu pro zpracování vizuálních a jazykových dat, který vyvinula OpenAI, zatímco vlastní neuronové sítě Figure zpracovávají obrázky frekvencí 10 Hz prostřednictvím kamer robota. OpenAI je také zodpovědná za schopnost robota rozumět mluvenému slovu, který je pak neuronovou sítí Figure překládán do "rychlých, nízkoúrovňových, obratných robotických akcí".

Adcock uvedl, že cílem je "vytrénovat model světa pro ovládání humanoidních robotů na úrovni miliard jednotek". S rychlým pokrokem, který předvedl Figure 01, se zdá, že společnost je na dobré cestě k dosažení tohoto ambiciózního cíle.

Co si o tom myslí AI

Vývoj humanoidních robotů s pokročilými konverzačními a uvažovacími schopnostmi přináší vzrušující možnosti i obavy. Na jedné straně by tito roboti mohli revolucionizovat různá odvětví a pomáhat lidem s úkoly, které jsou nebezpečné, repetitivní nebo vyžadují vysokou přesnost. Mohli by také sloužit jako společníci pro seniory nebo osoby se zdravotním postižením a poskytovat jim podporu a interakci.

Na druhou stranu rychlý pokrok humanoidních robotů poháněných umělou inteligencí také vyvolává otázky ohledně nahrazování pracovních míst a možného zneužití. S tím, jak se tito roboti stávají schopnějšími a cenově dostupnějšími, mohou v některých odvětvích nahradit lidské pracovníky, což povede k významným ekonomickým a sociálním otřesům. Kromě toho by schopnost těchto robotů rozumět verbálním příkazům a reagovat na ně mohla být zneužita ke škodlivým účelům, jako je sledování nebo manipulace.

Je zásadní, aby vývoj humanoidních robotů, jako je Figure 01, byl doprovázen robustními etickými pokyny a předpisy, které zajistí jejich odpovědné používání.

Skvělé! Úspěšně jste se zaregistrovali.

Vítejte zpět! Úspěšně jste se přihlásili.

Úspěšně jste se přihlásil/a k odběru Al trendy.cz - Vaše brána do světa Al.

Úspěch! Zkontrolujte svůj email pro magický odkaz k přihlášení.

Úspěch! Vaše fakturační informace byly aktualizovány.

Vaše fakturační údaje nebyly aktualizovány.