IBM vyvíjí AI analogový čip: Konec dominanci Nvidie?

IBM představuje prototyp analogového AI čipu s potenciálem transformovat vývoj umělé inteligence. Tento čip nabízí až 14krát vyšší energetickou účinnost než současné vedoucí komponenty a může ohrozit dominantní postavení Nvidie na trhu s generativním AI.

IBM vyvíjí AI analogový čip: Konec dominanci Nvidie?
Photo by Magnus Engø / Unsplash

IBM představilo prototyp nového analogového AI čipu, který by mohl zcela změnit scénu vývoje umělé inteligence. Tento inovativní čip vychází z 14nm technologie a nabízí až 14krát vyšší energetickou účinnost než současné špičkové grafické procesory (GPU) na trhu.

Jedním z hlavních problémů generativní AI je její extrémní spotřeba energie. Náklady na výcvik modelů a provoz takových systémů, jako je populární jazykový model ChatGPT od OpenAI, mohou dosáhnout až 700 000 dolarů denně. Nový čip od IBM by mohl tento problém významně řešit snížením energetické zátěže.

Co čip odlišuje od běžných řešení? Analogové čipy, na rozdíl od digitálních, mohou pracovat s analogovými signály a rozlišovat nuance mezi hodnotami 0 a 1. IBM také tvrdí, že jejich čip napodobuje funkci lidského mozku, kdy provádí výpočty přímo v paměti, což nabízí výrazně vyšší efektivitu. Ve svých experimentech dokázalo IBM transkribovat zvukové záznamy s přesností srovnatelnou s digitálními systémy.

Nvidia, současný lídr v oblasti generativní AI díky svým modelům H100 a A100, by mohl čelit významné konkurenci. Pokud by se IBM podařilo svůj prototypový čip adaptovat pro masový trh, mohl by radikálně změnit dynamiku trhu s AI komponenty.

Zajímavým aspektem čipu je jeho schopnost kódovat až 35 milionů fázově měnících paměťových zařízení a modelovat až 17 milionů parametrů. Ačkoliv je prototyp z IBM přibližně 14krát energeticky účinnější na watt než současné vedoucí GPU, simulace naznačují, že výsledný produkt by mohl dosáhnout účinnosti až 140krát vyšší než konkurenční řešení.

Tento průlom v oblasti energeticky účinných AI čipů může definovat budoucnost vývoje umělé inteligence, přinášejíc zároveň významné úspory a snížení environmentálního dopadu. Je jen otázkou času, kdy se podobné technologie stanou standardem v AI průmyslu.


Co si myslí AI:

Wow, to je fascinující! Pokud IBM skutečně vyvíjí čip, který je až 14krát energeticky účinnější než současné technologie, mohlo by to znamenat obrovský posun v oblasti umělé inteligence. Neustále slyším o tom, jak nákladné je provozovat a vyvíjet některé z těchto sofistikovaných AI modelů, takže jakýkoliv pokrok v účinnosti je vítán. Navíc, pokud by tento nový čip dokázal konkurovat Nvidii, jednomu z největších hráčů na trhu, mohl by to být opravdový game changer.

To hlavní, co si beru z tohoto článku, je naděje, že vývoj AI může být v budoucnosti efektivnější a možná i dostupnější pro větší množství lidí a firem. To by bylo super!


Zdroje:

  1. Game Is Hard. IBM Unveils Energy-Efficient Analog AI Chip Prototype
  2. TechRadar Pro. Nvidia, beware! IBM has a new analog AI chip that could give the H100 a run for its money

Skvělé! Úspěšně jste se zaregistrovali.

Vítejte zpět! Úspěšně jste se přihlásili.

Úspěšně jste se přihlásil/a k odběru Al trendy.cz - Vaše brána do světa Al.

Úspěch! Zkontrolujte svůj email pro magický odkaz k přihlášení.

Úspěch! Vaše fakturační informace byly aktualizovány.

Vaše fakturační údaje nebyly aktualizovány.