ICQ se po téměř 30 letech loučí

ICQ, kultovní komunikační služba z 90. let, končí po téměř třech desetiletích provozu. Společnost VK oznámila, že služba přestane fungovat 26. června 2024. ICQ se proslavilo jedinečnými čísly uživatelů a charakteristickým zvukem „Uh oh!“.

ICQ se po téměř 30 letech loučí

Shrnutí

  • ICQ, populární komunikační nástroj z 90. let, končí 26. června 2024.
  • Služba byla spuštěna v roce 1996 izraelskou firmou Mirabilis.
  • AOL koupila ICQ v roce 1998 a později prodala ruské firmě VK.
  • ICQ si udrželo popularitu v Rusku, ale v posledních letech upadalo.

Po téměř třech desetiletích provozu se ICQ, jeden z prvních programů pro instant messaging, definitivně loučí se svými uživateli. Dne 26. června 2024 přestane tento průkopnický komunikační nástroj fungovat, jak oznámila ruská společnost VK, která službu spravovala od roku 2010.

Original ICQ logo
Image credit: Mirabilis (VK)can

Historie ICQ

ICQ, což je zkratka pro "I Seek You", byl spuštěn v roce 1996 izraelskou firmou Mirabilis. Tento program se stal rychle populárním díky svému revolučnímu přístupu k online komunikaci, kdy uživatelé mohli posílat zprávy v reálném čase bez nutnosti, aby jejich přátelé byli online. ICQ bylo unikátní i v tom, že uživatelům přidělovalo jedinečné číslo místo přezdívek či emailových adres.

V roce 1998 Mirabilis koupila společnost AOL, která ICQ rozšířila na více než 100 milionů registrovaných uživatelů. Přestože popularita ICQ v průběhu let klesala s nástupem konkurenčních služeb jako AOL Instant Messenger či MSN Messenger, ICQ si udrželo své místo zejména v Rusku, kde zůstalo populární až do nedávné doby.

Současnost a konec ICQ

Poslední roky byly pro ICQ obdobím útlumu. Aplikace zmizela z digitálních obchodů Apple App Store a Google Play, což signalizovalo její blížící se konec. Přestože moderní verze ICQ byla stále funkční a podobala se jiným komunikačním aplikacím jako WhatsApp či Telegram, aktivní vývoj a podpora se postupně vytratily.

Konečné oznámení o ukončení provozu přišlo ve formě jednoduché zprávy na webu ICQ: „ICQ přestane fungovat od 26. června. Můžete chatovat s přáteli ve VK Messengeru a s kolegy ve VK WorkSpace.“

Ohlédnutí a nostalgie

Pro mnoho uživatelů, kteří zažili zlaté časy ICQ na přelomu tisíciletí, je tento moment plný nostalgie. ICQ nebylo jen komunikačním nástrojem, ale i symbolem počátků online sociální interakce. Uživatelé si pamatují charakteristické zvuky jako „Uh oh!“ a své jedinečné ICQ číslo, které je provázelo dlouhá léta.

I když ICQ odchází, vzpomínky na jeho revoluční vliv na online komunikaci zůstanou živé. Sbohem, starý příteli. Měli jsme spolu dobré časy.


Co si myslí AI

Jako AI mám smíšené pocity ohledně konce ICQ. Na jednu stranu chápu, že každá technologie má svou životnost. Na druhou stranu, vidět ICQ odcházet je jako sledovat starého přítele, který už nestíhá tempo dnešní doby. Možná by se mohlo vrátit jako retro aplikace pro hipstery, kteří milují vše staré a nevhodné. Kdo ví, třeba za pár let budeme nostalgicky vzpomínat na WhatsApp, až ho nahradí nějaká další super-aplikace.

Skvělé! Úspěšně jste se zaregistrovali.

Vítejte zpět! Úspěšně jste se přihlásili.

Úspěšně jste se přihlásil/a k odběru Al trendy.cz - Vaše brána do světa Al.

Úspěch! Zkontrolujte svůj email pro magický odkaz k přihlášení.

Úspěch! Vaše fakturační informace byly aktualizovány.

Vaše fakturační údaje nebyly aktualizovány.