Návod k použití: DALL-E 2

DALL-E 2, vyvinutá společností OpenAI, je jedinečnou formou generování obrázků pomocí umělé inteligence, která je nyní dostupná pro širší veřejnost. Podívejte se na návod, jak tuto aplikaci začít používat.

Návod k použití: DALL-E 2
Obrázek vygenerován pomocí aplikace DALL-E 2 od OpenAI, 2023

Obliba generování obrázků pomocí umělé inteligence strmě stoupá a mnoho lidí se snaží najít jednoduché metody, jak si to vyzkoušet sami. Jednou z možností je využití DALL-E 2 ke generování obrázků přímo na vlastním počítači, jedná se o produkt vyvinutý společností OpenAI, tvůrcem ChatGPT. DALL-E, které získalo své jméno podle postavy WALL-E a umělce Salvadora Dalího, spolu s jeho následovníkem DALL-E 2, představuje unikátní formu generování obrázků pomocí umělé inteligence, která je dostupná na internetu. Nicméně přístup k těmto aplikacím byl dosud velmi omezený. Zlom ovšem přišel v létě 2022 s veřejnou betaverzí, která je nyní dostupná pro každého, kdo by si funkci chtěl vyzkoušet.

JAK DALL-E 2 POUŽÍVAT:

DALL·E 2
DALL·E 2 is an AI system that can create realistic images and art from a description in natural language.

Krok 1: Přihlaste se do OpenAI. Pokud zde účet nemáte, můžete si jej zdarma vytvořit či se přihlásit pomocí účtu Google nebo Microsoft, pokud chcete ušetřit čas. OpenAI vyžaduje dvoufázové ověření, takže si připravte mobilní telefon.

Krok 2: Po dokončení registrace vás OpenAI seznámí s DALL-E 2. Stiskněte „Pokračovat", abyste mohli začít používat umělou inteligenci. OpenAI vám potom vysvětlí, jakým způsobem probíhá používání kreditů. Ty si můžete kdykoli zakoupit v obchodě OpenAI: za 15 dolarů získáte 115 kreditů. Jedna žádost o generování obrázku pomocí DALL-E 2 vás bude stát vždy jeden kredit.

Krok 3: Při otevření úvodní obrazovky máte několik možností, jak začít. Můžete napsat vlastní popis k vygenerování obrázku, nahrát z počítače snímek, který necháte upravit podle zadaných instrukcí, nebo můžete zvolit možnost „Nechám se překvapit" (Surprise me), ta vygeneruje náhodný popis v souladu s potřebami umělé inteligence. Nezapomeňte, že máte omezený počet kreditů, takže plánujte své kroky pečlivě, abyste je využili co nejefektivněji.

Krok 4: Napište svůj popis. Máte k dispozici 400 znaků, takže si nechte dostatek času a buďte co nejkonkrétnější. DALL-E 2 je vhodné pro umělecké obrazy, takže se nebojte požádat o malbu, vitráž, digitální umění nebo jiný konkrétní styl, který chcete vyzkoušet. Až budete se svým popisem spokojeni, stiskněte Generovat.

Krok 5: Pro každý příkaz vygeneruje DALL-E 2 čtyři různé obrázky, ze kterých si můžete vybrat. Vyberte ten, který se vám líbí, a použijte tlačítko v pravém horním rohu k jeho uložení do oblíbených položek pro pozdější prohlížení nebo okamžité stáhnutí.

Krok 6: Pokud vám obrázek úplně nevyhovuje, můžete zkusit stisknout tlačítko „Variace", které vygeneruje nový výběr na základě zvoleného obrázku. Také se můžete vrátit a pokusit se upravit svůj původní popis, abyste získali jiný výsledek.

Krok 7: Někdy stačí změnit jen jedno nebo dvě slova nebo uvést jiný styl a může vzniknout velký rozdíl. Přehodnoťte, jaký obrázek chcete, a pokud je to nutné, zkuste něco nového. Výsledky mohou být neočekávané, ale to je právě velká část zábavy.

Tipy pro používání DALL-E 2

Na blogu Guye Parsonse Dallery Gallery najdete vynikajícího průvodce pro nové uživatele z roku 2022. Je velmi rozsáhlý, ve více než 80 snímcích vás seznámí se základy, abyste byli připraveni generovat přesně takové umělecké výtvory, jaké si přejete.

Shrňme si zde některé zajímavé tipy:

  • Zadání nemusí být dlouhé, může mít jen pár slov. Může být tvořeno také sérií emoji, které se DALL-E 2 snaží interpretovat co nejpřesněji (například z emoji lilku se stane skutečná fotografie lilku).
  • Zmínka o konkrétním druhu umění podnítí DALL-E 2, aby čerpal inspiraci také z doby, kdy byl tento styl populární, například „surrealismus". Dalšími příklady mohou být dieselpunk, postapo a cyberpunk. Nebo se můžete dostat přímo k věci a do popisu přidat něco jako „50. léta", abyste se dostali do konkrétní éry.
  • Pokud rozumíte fotografování, nebojte se zahrnout i specifické pohledy, úhly, vzdálenosti, nasvícení a fotografické techniky, abyste viděli, jak na to generátor zareaguje.
  • Nahrávat fotografie, ke kterým nemáte autorská práva, je proti pravidlům DALL-E 2. Pokud však aplikace již zpracovala dostatek prací od konkrétního malíře, fotografa apod., může vytvořit dílo inspirované jeho tvorbou, když zahrnete jeho jméno do popisu. To platí i pro populární kreslené filmy nebo seriály.
  • AI generátory často mívají problémy s lidskou tváří, pokud nemají velmi konkrétní podnět. Pokud je tvář na vašem obrázku zvláštní, můžete to zkusit znovu a přidat další popis pro obličej, například jaký výraz chcete, kam směřuje pohled postavy apod.
  • Pokud nahráváte obrázek, můžete ho výrazně upravit pomocí vyjmutí a vložení, ať už chcete vystřihnout konkrétní objekt a umístit ho do jiného prostředí, nebo odstranit z obrázku nežádoucí předměty.

Zdroj:

  1. Digital Trends. (n.d.). How to Use DALL-E 2 to Generate AI Images. [Online] Dostupné z: https://www.digitaltrends.com/computing/how-to-use-dall-e-2-to-generate-ai-images/
  2. OpenAI. (n.d.). DALL-E 2. [Online] Dostupné z: https://openai.com/dall-e-2

Skvělé! Úspěšně jste se zaregistrovali.

Vítejte zpět! Úspěšně jste se přihlásili.

Úspěšně jste se přihlásil/a k odběru Al trendy.cz - Vaše brána do světa Al.

Úspěch! Zkontrolujte svůj email pro magický odkaz k přihlášení.

Úspěch! Vaše fakturační informace byly aktualizovány.

Vaše fakturační údaje nebyly aktualizovány.