AI a Canva – 8 zázračně jednoduchých nástrojů, které musíte znát

8 zázračně jednoduchých nástrojů, které musíte znát. Přehledný návod, jak tyto nástroje použít pro každodenní tvorbu v Canvě.

AI a Canva – 8 zázračně jednoduchých nástrojů, které musíte znát
Pozadí vygenerováno pomocí aplikace Midjourney, 2023; logo Canva, 2023 

Canvu rozhodně není třeba představovat. Jeden z nejoblíbenějších kreativních nástrojů současnosti si své uživatele získal především svojí jednoduchostí ovládání a škálou nástrojů, která se neustále rozšiřuje. Když tvůrci Canvy v prvním čtvrtletí tohoto roku představili několik nástrojů využívajících umělou inteligenci, uživatelům se naskytly nové možnosti, jak ještě lépe upravovat a vytvářet úchvatné grafické prvky pro své projekty. Dnes vám tedy představíme 8 nástrojů, které jsou v Canvě přístupné ve free či v placených verzích. Jdeme na to!

1) Převod textu na obrázek

Převod textu na obrázek vám umožňuje během několika sekund vytvořit z jednoduchého popisu jedinečné obrázky. Nejlépe se hodí, když nemůžete najít ten správný dokonalý obrázek do vašeho návrhu. Jednoduše zadejte, co hledáte, a sledujte, jak se vaše slova promění na jedinečné obrázky. Převod textu na obrázek za několik vteřin vygeneruje poměrně dobře vypadající výsledek, se kterým můžete poté dále pracovat.

Převod textu na obrázek najdete v sekci Aplikace. Do textového pole vložíte popis obrázku, který chcete vygenerovat – uvedete věci, barvy, osoby či jiné prvky, které má obrázek obsahovat. Dále si můžete vybrat styl a poměr stran výsledného obrázku. Pak už jen stačí kliknout na Vytvořit obrázek a čekat, co za vás Canva vytvoří. Výhodou je, že tento nástroj poměrně dobře zvládá i prompty psané v češtině.

Náš testovací prompt zněl: Kočka na pláži hrající na kytaru při západu slunce. (styl: snový, poměr stran: na šířku)

Typ: Pokud se vám zdá, že vašim promptům něco chybí, zkuste si je vygenerovat pomocí některého jiného nástroje využívajícího AI, např. ChatGPT, můžete tak docílit ještě lepšího výsledku.

2) Odstraňovač pozadí

Jednoduchý nástroj, který vám dokáže odstranit pozadí u jakékoliv fotky, obrázku či videa, které do Canvy nahrajete nebo najdete přímo v její fotobance. Po kliknutí na Upravit fotografii najdete Odstraňovač pozadí přímo v nabídce nástrojů v levém panelu. Případné nedokonalosti je možné ručně doupravit pomocí štětce.

3) Zázračná guma

Několika kliknutími můžete jednoduše odstranit nechtěné prvky z vašich obrázků a fotografií. Stačí označit daný prvek, který si přejete vymazat. Pokud se vám výsledek nezdá stoprocentní, můžete celý proces opakovat a postupně se dopracovat k dokonale vypadajícímu výstupu. Zázračnou gumu také najdete přímo v nabídce nástrojů levého panelu Úpravy fotografií. Nevýhodou nástroje je nemožnost ho použít souběžně s Odstraňovačem pozadí.

4) Zázračné úpravy

Tak jako zázračná guma dokáže odstranit všechny nechtěné prvky z vašeho obrázku, Zázračné úpravy dokáží do obrázku přidat či nahradit jakýkoliv prvek jiným a zcela novým. Jednoduše tak můžete změnit kočku v kaktus či do prázdného pozadí přidat obraz. Zázračné úpravy najdete v nástrojích Úpravy fotografie.

Náš testovací prompt zněl: Místo kočky kaktus v květináči.

Tip: Občas je lepší nejprve použít Zázračnou gumu než přímo daný prvek přeměnit na jiný. Prvek, který chcete nahradit, v prvním kroku vymažete a až poté do uvolněného prostoru pomocí Zázračné úpravy přidáte prvek nový. Výsledek tak bude mnohem přesvědčivější.

5) Magic Write

Magic Write je asistent psaní, využívající Open AI, který vám umožňuje jednoduše a rychle tvořit psaný obsah. Můžete ho využít k psaní příspěvků na sociální sítě, obchodních plánů, webových stránek, blogů, básní, novinářských článků, ke kreativnímu psaní a spoustě dalších věcí. Dokáže generovat věty, odstavce, seznamy, osnovy a další typy textu na základě textové výzvy, kterou zadáte. Nástroj naleznete po kliknutí na symbol Asistent Canva v pravém dolním rohu. V nabídce se vám otevře několik možností, co s vybraným textem udělat. Po zvolení Upravit pomocí funkce Magic Write se zobrazí modální okno, do kterého můžete začít vepisovat prompty, co za text chcete vygenerovat.

6) Magic Design

Zázračný design je dalším užitečným AI nástrojem, který vám usnadní tvorbu. Jednoduše nahrajte fotografii a Magic Design vygeneruje odpovídající šablony návrhů. Už žádné budování od nuly. Vzhledem k tomu, že Magic Design dokáže vytvářet šablony pro vše, od miniatur YouTube a videí TikTok po prezentace a infografiky, může tento nástroj AI uživatelům poskytnout větší potenciál pro úsporu času než kterýkoli jiný na tomto seznamu. Některé výsledky mohou být trochu zcestné, jedná se stále o novou funkci, která je ve zkušebním režimu. Rozhodně ale může být zajímavým pomocníkem, pokud vám dojde kreativita a nápady.

Pro testování této funkce jsme použili obrázek naší kočky kytaristky, jednoduše ho nahráli a čekali na výsledek. Pokud potřebujete nějaký konkrétní druh grafiky, jednoduše si poté můžeme potřebné parametry nastavit výběrem kategorie (např. Sociální sítě - Instragram Stories). Změnit můžete i barevnou paletu a text.

Pozn.: funkce Magic Design se vám ukáže, jen pokud máte nastavený jazyk v Canvě na angličtinu.

7) Prezentace

Dalším velmi užitečným využitím Magic Design je tvorba prezentace. Její příprava už tak nemusí být noční můrou. K funkci se opět dostanete v samotném návrhu prezentace po kliknutí na Asistenta. Po zvolení funkce Magic Design se vám otevře pole na zadání popisu tématu prezentace. My si necháme vytvořit prezentaci na téma Kočky a hudba (eng. Cats and music - viz poznámka).

Po zadání příkazu vám Canva nabídne několik různých variant vaší prezentace a vy si už jen vyberete tu, která nejvíce vyhovuje vašim potřebám. Samotný návrh se vytvoří po kliknutí na tlačítko Create my presentation. Poté už můžete s prezentací pracovat jako s klasickým návrhem v Canvě.

Pozn.: i v tomto případě je funkce dostupná jen v anglické verzi Canvy a popis vaší prezentace i výsledný návrh bude v angličtině

8) Překlad

Aby se vám nestalo, že se váš úžasný grafický návrh ztratí v předkladu, nabízí Canva funkci Přeložit, která pomocí AI dokáže textový obsah vašeho návrhu přeložit do jazyka, který potřebujete, aniž by došlo k nechtěným chybám v překladu. Canva aktuálně umí překlad do 134 jazyků. Překladačů využívající AI existuje samozřejmě hodně, výhodou toho v Canvě je ale jeho rychlé použití bez nutnosti kopírovat text to jiného nástroje.

K nástroji se opět dostanete přes Asistenta v pravém dolním rohu. Po jeho spuštění se vám otevře v levé části obrazovky nastavení samotného překladu, kde můžete vybrat výchozí a cílový jazyk překladu a zvolit si, zda chcete přeložit jen jednu konkrétní stranu či celou prezentaci jako v našem případě.

Přeložené stránky se vám objeví vedle těch s původním textem, vy tak máte zachovanou původní jazykovou verzi i tu přeloženou. Samotný překlad je poměrně povedený a zní přirozeně, není tak potřeba používat žádné externí překladače.

Závěrem

Těchto 8 představených AI nástrojů je rozhodně zajímavým rozšířením už tak nadupané palety nástrojů v Canvě. Doporučujeme vám si je vyzkoušet a sami zjistit, jestli vám dokážou opravdu pomoct a posunout vaši tvorbu na vyšší level. Umělá inteligence bude v Canvě nepochybně hrát větší a větší roli, takže je nejvyšší čas si osvojit tyto nástroje a nezůstat pozadu.

Skvělé! Úspěšně jste se zaregistrovali.

Vítejte zpět! Úspěšně jste se přihlásili.

Úspěšně jste se přihlásil/a k odběru Al trendy.cz - Vaše brána do světa Al.

Úspěch! Zkontrolujte svůj email pro magický odkaz k přihlášení.

Úspěch! Vaše fakturační informace byly aktualizovány.

Vaše fakturační údaje nebyly aktualizovány.