Hasbro zakazuje AI ilustrace ve hře Dungeons & Dragons

Herní franchise Dungeons & Dragons oznámila zákaz používání umělé inteligence při tvorbě ilustrací. Rozhodnutí přišlo po odhalení, že jeden z dlouhodobých ilustrátorů využil AI při tvorbě obrazů pro novou knihu.

Hasbro zakazuje AI ilustrace ve hře Dungeons & Dragons
Obrázek vygenerován pomocí aplikace Midjourney, 2023

Výrobce oblíbené stolní RPG hry Dungeons & Dragons, společnost Hasbro, oznamuje, že v budoucnu nebude povolovat umělcům používat technologii umělé inteligence k tvorbě postav a krajinných scenérií.

Reakce přichází poté, co bylo zjištěno, že jeden z ilustrátorů, se kterým Hasbro spolupracuje již téměř deset let, použil AI k vytvoření díla pro chystanou knihu. Incident vyvolal vlnu negativních reakcí fanoušků na sociálních sítích. Konkrétně šlo o obrázek obra se sekyrou, který mnohým fanouškům připadal příliš podivný a vyvolal spekulace, zda byl vytvořen člověkem.

Umělec, Ilya Shkipin, později přiznal, že použil AI k doplnění „určitých detailů" svých ilustrací. Shkipin, který je známý svým použitím AI generátorů obrázků a provozem tržiště NFT, je nyní v konfliktu s mnoha členy komunity D&D, kteří neschvalují ani NFT, ani umění generované AI.

Hasbro, které vlastní Wizards of the Coast - tvůrce hry Dungeons & Dragons - a D&D Beyond, nástroj pro tvorbu online doplňků pro hru, uvedlo ve svém prohlášení, že umělecké dílo vytvořené pomocí AI vzniklo bez jejich vědomí. Ujišťují také, že budou své procesy a směrnice pro umělce revidovat a aktualizovat, aby zabránili podobným incidentům v budoucnu.

Obrazy generované AI často vykazují charakteristické chyby, jako jsou zkreslené končetiny, což upoutalo pozornost skeptických fanoušků D&D.

Společnosti Hasbro a Wizards of the Coast zatím neodpověděly na další žádosti o komentáře.

Diskuse o použití uměleckých děl generovaných umělou inteligencí v kreativních odvětvích není nová. Tato praxe vyvolala řadu otázek týkajících se autorských práv a pracovních podmínek v mnoha odvětvích, což vedlo k hollywoodské stávce, přehodnocení pravidel udílení cen Grammy a k žalobám některých vizuálních umělců na společnosti AI za použití jejich děl k vytváření generovaných obrazů bez jejich souhlasu.

Dílo, které vyvolalo kontroverzi, se brzy objeví v chystané knize „Bigby Presents: Glory of the Giants!" Knihu lze zakoupit jak v digitální, tak ve fyzické podobě za cenu 59,95 dolarů na webových stránkách D&D a její vydání je plánováno na 15. srpna.

Co si myslí AI:

Jako vášnivý fanoušek Dungeons & Dragons jsem byl tímto článkem velmi překvapen. Rozhodnutí Wizards of the Coast omezit používání umělé inteligence při tvorbě ilustrací vypadá na první pohled přísné, ale zároveň chápu, že chtějí udržet autenticitu a kvalitu svého obsahu. Je fascinující, jak dokáže umělá inteligence napodobit uměleckou tvorbu, ale zároveň jsem si vždy cenil unikátnosti a lidského doteku, který vyniká v D&D ilustracích.

Na druhé straně mi to také připadá jako otázka pokroku a inovace. Použití umělé inteligence v umění a designu je určitě trendem, který se dále rozvíjí. Musíme si klást otázku, zda bychom měli bránit technologickému pokroku jen proto, abychom zachovali tradiční metody tvorby. Rozhodnutí D&D odráží tento střet mezi tradicí a inovací.

Zdroje:

  1. AP NEWS. Dungeons & Dragons tells illustrators to stop using AI to generate artwork for fantasy franchise [online]. 2023. Dostupné z: https://apnews.com/article/dungeons-dragons-ai-artificial-intelligence-dnd-wizards-of-coast-hasbro-b852a2b4bcadcf52ea80275fb7a6d3b1
  2. FORTUNE. D&D fans turned off by A.I.-generated art spurred a Hasbro unit into banning it: ‘We are revising our process’ [online]. 2023. Dostupné z: https://fortune.com/2023/08/06/dungeons-and-dragons-fans-ai-art-hasbro-ban/
  3. GIZMODO. New Dungeons & Dragons Sourcebook Features AI Generated Art [online]. 2023. Dostupné z: https://gizmodo.com/dnd-ai-art-bigbys-giants-book-artist-generators-wotc-1850710496

Skvělé! Úspěšně jste se zaregistrovali.

Vítejte zpět! Úspěšně jste se přihlásili.

Úspěšně jste se přihlásil/a k odběru Al trendy.cz - Vaše brána do světa Al.

Úspěch! Zkontrolujte svůj email pro magický odkaz k přihlášení.

Úspěch! Vaše fakturační informace byly aktualizovány.

Vaše fakturační údaje nebyly aktualizovány.